Správná péče o vodu obnáší několik zásadních kroků a kontrol v rámci měření. Ze začátku se to může zdát jako složitá alchymie. Ale při dodržení důležitých zásad a při správném postupu se vše stane již snadnou záležitostí, kterou budete dělat zcela automaticky. I zde platí, že nejdůležitější je prevence a pravidelnost v rámci péče a údržby.
Tím si tak ušetříte čas i peníze. Však křišťálově průzračná voda v bazénu je nejen chloubou. Prvořadá je samozřejmě bezpečnost ohledně hygienicky nezávadné vody. Ať už bazén slouží k dětským radovánkám nebo k užití si aktivního plavání, je čistá voda prioritou.
Na prvním místě je dezinfekce
Jedná se o jednu z nejdůležitějších částí údržby vody. Prostřednictvím eliminace mikroorganismů je zajištěna čistá voda. Optimální obsah chloru se nachází v rozmezí okolo 0,3 až 0,8 mg/l. Vše se měří jednou týdně testerem. V letních měsících při častějším provozu bazénu se měří hodnota častěji. Ohledně nezbytné hodnoty pH vody je zapotřebí vědět, že se tato hodnota kontroluje za pomoci též testeru. Ideální je rozpětí hodnoty pH od 6,8 do 7,6. V případě vyšší či nižší hodnoty je nezbytná regulace.
Před každým dezinfekčním ošetřením vody je zapotřebí právě provést kontrolu hodnoty pH. Při ustáleném provozu je vhodné použít tablety do bazénu, které zajistí efektivní dezinfekci vody, eliminují vznik řas a dojde ke stabilizaci chloru.
Postačí zakoupit vhodné a zcela nezbytné tablety do bazénu, které však vyžadují správnou aplikaci. Nikdy je nelze dávat přímo do vody, ale zásadní je postupné rozpuštění prostřednictvím dávkovače, tj. plováku či variantou může být i plátěný sáček.
Kdy měřit hodnotu pH vody?
Největší chybou je měření ihned po napuštění bazénu, což mnozí majitelé dělají. Na základě odborníků je to však unáhlený krok. Je důležité, aby voda se nechala uležet. Tímto tak po napuštění bazénu je ideální první měření provést až po týdnu.