Nezařazené

Suchý zip – jeden z nejúžasnějších vynálezů

Suchý zip https://www.prima-obchod.cz/produkty/textilni-galanterie/suche-zipy se začal nesmělými krůčky prodírat do povědomí veřejnosti již za socialismu. Jeho vynálezce se inspiroval v přírodě odkvétajícími bodláky, které se malými háčky přichytily na oděv a srst jeho psa, a po mnoha nezdarech a různých pokusech vytvořit dostatečně pevný a zároveň ohebný polymer, se konečně na trhu uplatnilo něco, co již dnes považujeme za naprosto samozřejmého pomocníka.

bodlák na bundě

A kde se ten pomocník uplatní?

V textilním průmyslu – výroba oděvů, cestovních zavazadel a oděvních doplňků a samozřejmě i obuvi je asi tím největším odvětvím. Upínání rukávů, zapínání bund, pláštěnek, kapes, popruhů u batohů, obuvních přezek – to vše usnadňuje život mnohým z nás.

Švadlenky – každá šikovná švadlena jej dobře zná, je to totiž materiál velmi vděčný, vyniká obrovskou pevností v tahu (i ve smyku), je spolehlivý i pod vodou (za deště), a tak z něj švadleny mohou vyrábět, co je napadne – od dětského povlečení až po outdoorové návleky na kotníky.

Svazovač kabelů – ideální způsob, jak uspořádat doma kabeláž od PC, kabely venkovních rozvodů elektřiny a další materiály, jako např. tenké dřevěné či laminátové laťky v dílně, aby se nekutálely a nepoztrácely.

boty se suchým zipem

Příchytka – obrazy, informační tabule, nástěnky, bytové dekorace, ale i venkovní billboardy, stanové konstrukce a plachty, to vše se dá zabezpečit tímto způsobem. Výhodou suchého zipu je jeho stabilita za různých povětrnostních podmínek. Venku mu nevadí vlhkost, vysoké teploty, mrazivé počasí, sněžení, poradí si i s větrnými poryvy. Má mnohem delší životnost, než různé tmely a lepidla.

Kusové koberce – koupelnové předložky většinou mívají na spodní straně neklouzavý latex, ale různé ručně tkané textilie, které pokládáme např. na dlažbu, nepříjemně podkluzují, a mohou být i příčinou úrazu. Vyřeší to chemoprénové lepidlo, které je ke glazuře dlažby netečné, přilepí se jím jeden díl suchého zipu a ten druhý se našije ze spodní strany koberce.

Mohlo by se vám také líbit...