Technika

Jaký je rozdíl mezi DVD a Blu-ray disky

Asi každý z nás si chce film pustit v co nejvyšší kvalitě. Jednou z možností je zde samozřejmě streamování. To si v poslední době získává na oblibě, neboť si tak člověk může za poměrně nízkou částku vybrat z široké nabídky filmů a seriálů. Nevýhodou však je fakt, že tato se průběžně mění, a je tak možné, že váš oblíbený film již brzy nebude k dispozici. Je tedy jen pochopitelné, že své oblíbené kousky chceme mít kdykoliv k dispozici. A možností, jak to legálně zařídit, je koupě DVD či Blu-ray disku s daným filmem. Zde však mohou být především starší lidé poněkud zmateni – jaký je mezi těmito dvěma formáty vlastně rozdíl?

 

dvd s mechanikou

 

Je potřeba připustit, že na první pohled vypadají naprosto stejně – jejich disky se od sebe v podstatě nijak neliší. Přesto změnu poznáme prakticky okamžitě poté, co si daný film chceme pustit. Zde se totiž rozdíly ukážou v plné výši. V první řadě Blu-ray disky mají obvykle mnohem vyšší rozlišení a tedy i lepší kvalitu záznamu. Díky jejich větší kapacitě se tam také vejde mnohem více bonusového materiálu, což také mnozí ocení. To jsou také důvody, proč bývají dražší. Na druhou stranu je potřeba přiznat, že pustit klasické DVD je mnohem jednodušší. Za prvé jsou DVD přehrávače podstatně levnější, avšak nejen to. Přehraje jej i Blu-ray přehrávač, stejně jako disková mechanika většiny počítačů.

 

klasická disková mechanika

 

A zde právě narazíme, neboť k tomu, abychom si Blu-ray přehráli například na počítači, potřebujeme speciální mechaniku, která rozhodně není běžnou součástí ani stolních počítačů a která navíc není ani zdaleka nejlevnější. Nehledě na přehrávač, který je schopen jej přehrát. Jednoduše řečeno, DVD je podstatně levnější a univerzálnější volba, i když s horší kvalitou obrazu (která je však stále skvělá v porovnání se starými VHS kazetami, na které ještě mnozí z nás pamatují). Záleží tedy na tom, jaké jsou naše možnosti a co očekáváme. Podle toho bychom měli vybírat.

Mohlo by se vám také líbit...