Nový koberec září čistotou a krásně voní, a když se ráno probudíme, těšíme se, až se po něm opět projdeme. Takto to trvá pár dnů či týdnů, pak nám podlahová krytina tak trochu zevšední, vůně se z ní pomalu vytratí a po nějaké době může naopak být cítit nepříjemným odérem. Běžný vysavač si s ním neporadí a tak se pak musíme uchýlit k mokrému způsobu čištění vláken, v ideálním případě čištění koberců systémem Rotovac.
Proč koberec čistit strojem
Udělejte pokus s klasickým vysavačem – jste přesvědčeni o tom, že právě ten váš vysavač zvládne odsát úplně vše, nebo téměř vše z povrchu koberce? Pak udělejte malý pokus – ihned po vysávání si namočte do vody čisticí utěrku nebo čistou houbičku na nádobí a pokusně s ní přejíždějte sem a tam po nějakém místě, které jste právě vysávali. Ihned zjistíte, zda se vám začnou pod houbičkou tvořit nějaké žmolky, pokud ano, máte zhruba představu, co vše na podlaze po vysávání zůstane.
Máte doma kočky nebo psa – domácí zvířata jsou dalším zdrojem znečištění, zejména kvůli chlupům, mikroorganismům a nečistotám na tlapkách, případně z řitního otvoru. Už z hygienických důvodů se doporučuje koberce v domácnostech se zvířaty čistit strojem častěji.
Máte doma malé děti – malé děti více drobí jídlo na podlahu, mohou se tu občas počůrat, pozvracet, ale především po podlaze batolata lezou po čtyřech, povalují se tu a koberec je pro ně něco jako venkovní trávník. Proto bychom měli udržovat tento povrch čistý, zbavený většiny mikroorganismů, bez zápachu, zkrátka vhodný pro dětské pobíhání a hraní.
Chodíte doma bez domácí obuvi – třeba jen v ponožkách, nemusíte po koberci našlapovat přímo bosými chodidly, a přesto se na jeho povrch dostane váš pot a spolu s ním i bakterie, které jej „fermentují“. Nafermentovaný lidský pot má zvláštní odér, takže časem váš koberec může připomínat nošené ponožky.