Zboží

Proč je pravidelné čištění kanalizace nezbytné

Kanalizace je bezesporu jedním z největších vynálezů v historii lidstva. Je tedy smutné, že se jí nedostává ani zdaleka takové pozornosti, jakou si zasluhuje. Jistě, je to dáno povahou její činnosti, avšak i tak bychom si jí měli více vážit.

Právě ona je totiž zodpovědná za to, že se podstatně zlepšilo zdravotní prostředí měst, a že je možné stavět vysoké obytné budovy. Bez ní by bylo naše prostředí mnohem nezdravější.

kanal2

Je totiž potřeba uvážit, že každý člověk produkuje určité množství splašků. A ty se dříve jednoduše vylévaly z oken, a to i ve městech. Lze si tedy snadno představit, jaká libá vůně se linula ulicemi, zvláště v parném létě. Že to také nebylo zrovna nejzdravější prostředí, si lze snadno představit. A právě kanalizační síť tento problém vyřešila.

Ovšem, stejně jako vše ostatní, ani ona není nerozbitná, ani nevydrží věčně. I z tohoto důvodu provádí města i obce pravidelné čištění kanalizace. To má za úkol odstranit povlak nalepený na stěnách, který postupně zužuje průměr kanálu, a pokud by se nechal růst, mohl by jej eventuálně ucpat.

kanal1

To se provádí několika způsoby, v závislosti na jeho průměru. U malých stok se používá vysokotlaký proud vody, který nečistoty jednoduše strhne. U těch větších nezbývá, než aby lidé sestoupili dolů a vše ručně vydrhli.

Při této příležitosti se samozřejmě provádí i prohlídka dané sítě. Jejím cílem je odhalit drobná poškození či netěsnosti a opravit je dříve, než začnou způsobovat problémy. A to je nutné poměrně často. Je totiž třeba si uvědomit, že naše kanály nejsou zrovna nejnovější. V některých případech slouží již více než 70 let. Není tedy divu, že již nejsou ani přes veškerou péči v nejlepším stavu, a jsou tedy nutné jejich časté opravy.

To samozřejmě vadí především řidičům, kteří musí danou ulici, kde čištění či oprava probíhají, objíždět. Avšak rozhodně je to lepší, než druhá varianta.

Mohlo by se vám také líbit...