Krása

Jen zdravé vlasy dokážou zdobit, nezdravé spíš zlobit

Už naše prababičky používaly bylinky na vlasy a většinou s vlasy neměly žádné problémy. Já sama si pamatuji obě své prababičky s krásnou hustou hřívou. Jedna dokonce mívala vlasy až do pasu a splétala si cop do drdolu. Umývala si vlasy klasickým šamponem a jako poslední fáze bylo vždy oplachování bylinkovým odvarem. 
dívka s rozpuštěnými vlasy
Jak se dělá bylinkový odvar na vlasy?
V létě moje prababička používala čerstvé bylinky (natrhané na kousky, nikdy je nekrájela kovovým nožem), na zimu měla zásobu sušených bylinek. Na odvar používala 3 lžíce sušených nebo hrst čerstvých. Vařívala jej ve skleněné konvici, kterou naplnila zhruba litrem vody, bylinky vhodila dovnitř a nechala vodu i s bylinkami pomaličku vařit tak 20-30 minut. Pak konvici odstavila a počkala, až vychladne na příjemnou teplotu. Scedila a získaným odvarem pomaličku a opakovaně prolívala své vlasy. Občas si vlasy zabalila do nahřátého ručníku a nechala působit. Po bylinkách již vlasy nikdy vodou neoplachovala.
dívka s vlajícími vlasy

Jaké bylinky jsou na vlasy vhodné?
nejznámější je určitě KOPŘIVA. Ideální bylinka na všemožné vlasové problémy (maštění hlavy, lupy, padání vlasů, podpora růstu nových, svědění pokožky hlavy atd.). Je ale vhodná jen pro tmavé vlasy
→ MÁTA PEPRNÁskvělá bylinka na svědící pokožku hlavy. Léčí ji i dezinfikuje a zabraňuje tvorbě lupů
→ MĚSÍČEK LÉKAŘSKÝzklidňuje citlivou pokožku v tom momentě, kdy vás „bolí vlasy“, působí protizánětlivě a vlasy zjemňuje
→ LOPUCH KOŘENposiluje růst vlasů i vlasy samotné. Je silně antimikrobiální. Skvělá bylinka na jemné vlasy.
→ HEŘMÁNEKbezvadný pomocník pro blondýnky. Vlasy léčí i zesvětluje, zbavuje maštění a zvyšuje lesk. Je silně protizánětlivý a uklidňuje bolavou pokožku hlavy.
→ PETRŽELKAbude asi překvapením, ale výrazně ozdravuje stav vlasů a podporuje jejich růst
→ LEVANDULEčistí a stahuje pokožku pod vlasy a příznivě vlasy regeneruje
→ ŠALVĚJse svými uklidňujícími účinky zmírňuje podráždění vlasové pokožky a působí jako kondicionér
ROZMARÝN reguluje tvorbu mazu, čímž omezuje maštění vlasů a rovněž působí jako kondicionér. Hodí se jen pro tmavé vlasy.
→ KONOPÍv poslední době se mu přikládá až magický vliv na ozdravení vlasů a vlasové pokožky
A ještě jeden trik našich babiček a ten se jmenuje OCET. Moje babička si vlasy oplachovala obyčejným octem vinným, ale dnes se doporučuje spíš jablečný nebo hroznový. Účinky budou podobné.  Octem můžete vlasy oplachovat, když nebudete mít bylinky nebo čas na jejich vaření. Jedním slovem je SKVĚLÝ!. Vlasy jsou po něm jak vyměněné. Oplach octem dodává vlasům objem, lesk, zdraví a krásu, působí jako kondicionér. A pokud se bojíte typicky octového zápachu, tak na to zapomeňte. Po uschnutí nezbude po zápachu octa ani památka.
Pamatujte si, že bylinky ani ocet nevyléčí vaše problémy s vlasy za dva dny. Ale jejich účinky jsou prokázané a za vyzkoušení to určitě stojí. Chce to trošku trpělivosti a účinky se určitě dostaví. Budete překvapeni.

Mohlo by se vám také líbit...