Dánsko plánuje představit gigantickou, větrnou turbínu

Větrné farmy si člověk vybaví spíše ze sousedních zemích jako je například Rakousko nebo i z Holandska, Lucemburska nebo Dánska. A je to právě Dánsko, které plánuje postavit gigantický prototyp – až 15 megawattovou (MW) větrnou turbínu, která bude dostatečně silná, aby poskytla elektřinu zhruba 13 000 britských domácností! Díky tomu se tato turbína stane doposud tou největší na světě. Ovšem ne nadlouho. 

Nová fakta o větrných továrnách

Čínská firma MingYang totiž nedávno oznámila plány na ještě výkonnější zařízení s taktem 16 MW. Jen před čtyřmi lety byla maximální kapacita pobřežní turbíny 8 MW. Evoluce větrných turbín zrychluje každou minutou.
„V určitém smyslu se to děje rychleji, než bychom si přáli,“ říká Aurélie Nasse, vedoucí offshore strategie pro produktový trh ve společnosti Vestas. Tato firma je jednou z mála, která vedla vývoj super velkých turbín. „Musíme zajistit, aby to byl udržitelný závod pro všechny v tomto odvětví,“ říká Nasseová, když poukazuje na potřebu větších přístavů a ​​potřebného vybavení a instalačních plavidel, které jsou nutné k vynesení dnešních obrovských komponentů turbíny na moři.
Dál tu hrají klíčovou roli i investice, které jsou potřebné k tomu, abychom se dostali do tohoto bodu. „Když se podíváte na finanční výsledky výrobců, v podstatě už nikdo z nás nevydělává peníze,“ vysvětluje Nasseová. „A právě to je velké riziko.“
Přesto ale větrný průmysl nezpomaluje, nýbrž naopak. 

Obří turbíny hranice možností

„Došli jsme k závěru, že jedna otáčka turbíny o výkonu 14 MW by poháněla Tesla Model 3 na 352 km (218 mil),“ říká Guy Dorrel, mluvčí společnosti Siemens Gamesa. Kromě zvýšeného výkonu je jednou z výhod větších turbín to, že jsou efektivnější z hlediska doby instalace a nákladů – jasně, stačí jedna základní struktura a sada kabelů pro turbínu o výkonu 14 MW oproti dvěma pro dvojici strojů o výkonu 7 MW.
Spojené království má v současné době asi 10,5 gigawattů (GW) pobřežní větrné kapacity a do roku 2030 se má tento počet zvýšit na čtyřnásobek. To ale podle vědců z Imperial College v Londýně stále nestačí na dodávku čisté nulové elektřiny do roku 2035.
„Ať se stane cokoli dále, poptávka tu je a můžete se vsadit, že větší turbíny budou běžnější“, říká Christoph Zipf, mluvčí Wind Europe, průmyslového orgánu.

Categories: Technika