Služby

Poklady Lednicko-Valtického areálu


Při toulkách po Moravě stojí určitě za povšimnutí kraj kolem Lednice. Mezi trochu opomíjené stavby, které jsou zapsány do seznamu světového dědictví UNESCO, patří i soubor takzvaných Nádherných staveb, mezi kterými je i krásný a útulný Rybniční zámeček, který se může pyšnit tím, je po mnoho let využívaný a neslouží jen k prohlídkám turistů.

zámek Lednice

Tuto malebnou stavbu dal vybudovat známý investor ve stavebnictví kníže Jan I. z Liechtensteinu počátkem 19. století. O stavební projekt se postaral v té době velice známý architekt z Vídně, který zámeček stylizoval do stavby, která bude prakticky využívaná pro setkání lovců při pořádání honů a lovů ryb a ptáků. V zámečku bydlel místní hajný, který se staral o honitbu a salonky a apartmány sloužily jako zázemí pro hosty z řad šlechty. V pozdější době na zámečku bydlel hlavní zámecký zahradník s rodinou, který se staral o rozlehlý zámecký park.

Na rozdíl od jiných šlechtických sídel, které v minulosti stihl nepěkný osud, kdy sloužily jako sklady zemědělců či armády a byly z velké části zničeny, tento zámeček měl veliké štěstí, protože už od počátku dvacátého století byl v majetku českých vysokých škol a bylo o něj dobře postaráno. S rozvojem vysokého školství si zde splnil svůj sen profesor Bayer, který řídil zoologický ústav VŠZ v Brně a zřídil zde biologickou výzkumnou stanici. Po ukončení činnosti se o budovu i s originálním inventářem starala Lesnická fakulta a provozovala zde ornitologickou expozici až do roku 2001. Dnes je budova pod přímou správou rektora Mendelovy univerzity v Brně a nedávno zde proběhly rekonstrukční práce.

kolonie netopýrů

Reprezentační a obytné prostory lze celoročně využívat na různé pracovní a společenské akce menších rozměrů. Od roku 2011 má toto místo svoji turistickou známku.

Na půdě budovy se daří veliké kolonii chráněného druhu netopýra, která zde spokojeně žije už celá desetiletí.

Mohlo by se vám také líbit...