Domácnost

Co vše musíme uvážit před pořízením domácího mazlíčka

Domácí mazlíčci jsou nezbytnou součástí mnoha českých domácností. A ačkoliv se zdaleka nejčastěji jedná o psa či kočku, můžeme chovat velké množství více či méně exotických a náročných druhů. Pokud si však chceme nějakého pořídit, je potřeba zpozornět. Je totiž pravda, že může náš život obohatit, avšak aby se nestal spíše přítěží, je potřeba se předem důkladně připravit a vše si promyslet. A věřte, že příprava v tomto případě usnadní život jak vám, tak onomu zvířeti.

 

V první řadě je potřeba uvážit, kolik času mu jste ochotni poskytnout. Pokud si například pořídíme psa, je jasné, že bude nutné jej brát pravidelně na procházky. Avšak budeme ochotni, když přijdeme unaveni z práce, jít s naším čtyřnohým společníkem ještě na hodinu ven? A to i v zimě či za špatného počasí? Nesmíme také zapomenout, že pes coby sociální tvor není příliš rád, pokud je neustále někde sám.

 

křeček v teráriu

 

Pak jsou tu také naše finanční možnosti. A zdaleka nejde jen o pořízení daného zvířete, ale také o jeho krmení, náklady na veterinární péči a další. To vše navíc v současné době prudce roste. Je tedy dobré si spočítat, zda na jeho chov vůbec máme.

 

Také bychom si měli říci, co od něj vůbec očekáváme. Chceme zvíře, které bude prakticky nezávislé a které nás nebude příliš obtěžovat, nebo chceme takové, které si k nám vytvoří pouto a bude často vyžadovat naši pozornost?

mourovatá domácí kočka

 

Většinu domácích mazlíčků, ať už se jedná o psa či křečka, si pořizujeme jako mláďata. Dává to smysl – tak u nás budou žít co nejdéle. Problém je, že takto mladá zvířata jsou ještě nezkušená a rozhodně nemají ty správné návyky, ať už co se týká čistotnosti či přijatelného chování. Je tedy na nás, abychom je to vše naučili, což zdaleka ne každý zvládne.

 

Je tedy jasné, že je vše složitější, než se může na první pohled zdát. Přesto je rozhodně dobré si to vše promyslet. Pak totiž nebudete své volby litovat.

Mohlo by se vám také líbit...