Domácnost

Obtížný hmyz ve vaší domácnosti

Hmyz je něco, co rozhodně nikdo z nás doma mít netouží. Někdy však do domu pronikne přes veškerou snahu udržovat doma pořádek, a začne nám znepříjemňovat život. Jak si s tím poradit?

Mravenci

Mravenci jsou velmi pracovití chlapíci, kteří nám venku obvykle vůbec nevadí. Jen co se však dostanou dovnitř, a pozorujeme je na různých místech, od kuchyně, přes obývák, a třeba až v ložnici, stávají se nepřáteli číslo jedna. I obyčejní černí mravenci vás mohou pokousat, a v oblečení je opravdu mít nechcete. Jak se jich ale zbavit? V obchodě koupíte přípravek proti mravencům. Jedná se o jed ve spreji, nebo v prášku, jehož účinkem je zahubit nechtěné mravence. Kam jej ale nasypat? Nejlépe tam, odkud vylézají. Pokud si nejste jistí, kde to je, a potkáváte tyhle malé pracanty v různých částech domu, ideální bude nastražit past. Nachystejte na talířek něco velmi sladkého, a umístěte to tam, kde potkáváte největší houfy mravenců. Potom vyčkejte. Až mravenci dobrotu objeví, začnou utvářet řady a cestičky, které vás dovedou až k místu, odkud vylézají na lov. Pravděpodobně to bude skulina ve zdi, nebo v podlahové liště. Tam nasypete jed, čímž jim zamezíte v přístupu, a problém je vyřešen.

mravenci na dlani

Octomilky

Vyrojily se vám v domě miniaturní, ale velmi otravné mušky, které vám neustále poletují kolem obličeje, a nemůžete si ani vychutnat nápoj, či pokrm, aniž by na něm některá z nich neseděla? Tyhle potvůrky se rychle množí, a nejčastěji se tak děje u zbytku zapomenutého jídla, odkud pak vylétají do celého bytu. Prvním krokem k jejich odstranění tedy je zbavit se každého drobku, především pak ovoce, nebo sladkého, které v domě máte, a oni se na něm mohou volně krmit. Nikde se nesmí válet ani neumytý talíř, nebo zrající jablko. Octomilky pak po nějaké době vymřou, ale pokud chcete tento proces urychlit, můžete je zkusit polapit od pasti ve stylu zavařovačky s něčím sladkým, nebo octem, na niž místo víka dáte potravinovou fólii s několika malými dírkami. Také je lze vysát vysavačem, ale nejsou to pokémoni, a nikdy je nedostanete všechny.

mol z blízka

Potravinoví moli

Ani tito okřídlení broučci nejsou zrovna vítaným návštěvníkem domácnosti. Zjevují se obvykle v kuchyni, nejraději pak ve skříňkách, kde skladujete potraviny. Často pak najdete jejich larvy v balících s moukou, nebo se vynoří poté, co si zalijete oblíbené cereálie mlékem. A kde se tam vzali? Mohli jste je donést ve španě zabalené potravině, aniž byste si toho všimli. Na jejich zbavení existují samozřejmě lepící papírky, něco jako mucholapky, na které se pochytají. Základem je ovšem vyhodit všechny napadené potraviny, a pro příště všechny potraviny ukládat v uzavíratelných plastových dózách.

Mohlo by se vám také líbit...