Ekonomika

Koho vyždímají teď?

„Sliby – chyby.“ Těžko byste našli trefnější přísloví, jež by vystihovalo naši současnou vládu. Protože kolik jen nám ta naslibovala modrého z nebe! Tolik, že každému, kdo má všech pět pohromadě, rázem muselo být jasné, že na to nebudou peníze stačit. Ovšem bohužel tu bylo dost těch, kdo zjevně všech pět pohromadě neměli a nemají, když se podíváme, kdo dosud stojí v čele žebříčků popularity.
Navzdory tomu, že už je vážně zle. Vládní politici výrazně levicově politicky činní totiž naslibovali hory doly kupříkladu našim seniorům. Těm, kdo se nechají nejsnáze opít rohlíkem a nejsvědomitěji chodí odevzdat ve volbách svůj hlas. Slíbili jim zvyšování důchodů. A jak to dopadlo? Totiž dopadá?
tvář stařenky
Přidali jim. A nyní, když by měli přidávat znovu, aby se mohli i navzdory rostoucím cenám těšit přízni tohoto segmentu společnosti i v příštích volbách, náhle zjišťují, že už na to nemají. A že už se dokonce ani prostý lid moc nehrne do kupování garantovaných vládních dluhopisů, příjmy z nichž se politikům tak příjemně utrácejí.
A už se bije na poplach. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová se dožaduje toho, aby od roku 2021 byla minimální penze 15000 korun, protože jinak budou naši penzisté ohroženi chudobou. Ovšem to řešení!
Paní ministryně je přesvědčena, že „by bylo potřeba se podívat na daně“. Pochopitelně nesdělila žádné detaily, to však proto, aby snad proti sobě nepoštvala nikoho z těch, kdo u nás daně platí.
Prý sama chápe, že ministerstvo financí musí dbát na rozpočet, jenže „to nesmí být jen o číslech“. Od roku 2013 nám podle jejích vlastních slov stoupl počet lidí starších pětašedesáti let ohrožených chudobou o třetinu a s tím je třeba něco dělat.
Ovšem ač neuvedla, jak se to má zaplatit konkrétně, něco přece jenom utrousila. Zmínila, že by se měly zvýšit minimální odvody pro živnostníky, že by se měly zvyšovat spotřební daně na tabák a alkohol, měla by se zavést sektorová a digitální daň. Ale to je podle ní jen nápad, o tom se dosud nikdo konkrétně nebavil.
stará žena
Aby náhodou někoho nepopudili.
Zatím je tak jasné to, že se zvyšování důchodů „řeší“. Aby naši důchodci navzdory vládní politice vedoucí k rostoucím cenám, nechodili o žebrácké holi.
A schválně. Kdo asi tak půjde o žebrácké holi místo důchodců?

Mohlo by se vám také líbit...