Sport

Úroveň české ligy

Dnes bych se chtěl krátce pozastavit nad úrovní nejvyšší české fotbalové ligy. Podíváme-li se na poslední roky, v evropském kontextu zde vznikli dva relativně konkurenceschopné týmy, a to Slavia Praha a Viktoria Plzeň. Tyto dva kluby se dokázaly probojovat do základních skupin evropských pohárů a neudělat tam ostudu. To je však vše. Nikdy jiný se Plzni a Slavii ani zdaleka nepřiblížil a úroveň zbytku ligy stojí za zamyšlení (nechejme teď stranou Spartu, která má na naše poměry astronomický rozpočet, ale kvůli nekoncepční práci si to zatím nesedlo). Důvod, proč jsem se rozhodl tento post přidat, byly přestupy v posledních týdnech.
ohnivý balón
Muris Mešanovič přestoupil do dosti pravděpodobně sestupujícího tureckého Kayserisporu, Milan Škoda do Rizesporu, Jakub Hora bude hostovat v lotyšské Rize, Pablo Podio bude hrát v Kazachstánu za Irtysh Pavlodar, Jakub Plšek bude působit v maďarské Puskás Akadémia, o Josefa Hušbauera se měla zajímat Levski Sofia, o Jakuba Brabce Ludogoretz a olomoucký Jemelka si chtěl vydupat přestup do Kazachstánu. Podíváme-li se na všechny tyto přestupy, nemusíte být odborník, abyste správně hádali, že se nejedná o úplně snové destinace. A přesto jmenovaní hráči, kteří čistě hypoteticky jsou v rámci naší soutěže relativně nadprůměrní (Škoda, Hušbauer, Brabec nebo Plšek dokonce na hranici reprezentace), do těchto destinací opravdu chtějí. A proto se ptám, co je v české lize tak špatně?
Určitě první argument, který napadne asi každého, je mzda.
travnatý trávník
K tomu je však potřeba dodat, že pokud finanční poměry v kazašské či lotyšské lize jsou lepší, než u nás, tak je to trochu smutné. Nebo je to snad něco jiného? Vedení ligy, v čele s Romanem Berbrem, je dlouhodobě kritizováno. Že by hráči odcházeli kvůli tomu? Já osobně nejsem expert na lotyšský nebo kazašský fotbal, ale věřit tomu, že je tam všechno v pořádku, je minimálně úsměvné. A proto se znovu ptám – co je špatně na české lize, že to nutí takové hráče odcházet na východ?
 

Mohlo by se vám také líbit...